İğne Oyası Yazma Modelleri


Merhaba sevgili takipçiler sizlere bugünde kendi el emeği göz nurum olan iğne oyası yazma modelleri ni paylaşmak istiyorum. Yazma çok eski yıllardan beri törelerimize vardır. Dinimizden gelen örtünme emrinin bizim Türk kültüründe karşılık bulmuş halidir. Karadeniz de çember denir İç Anadolu ve ülkenin bir çok yerinde yazma olarak geçer. Yine bazı yörelerde bu yazmalara yemeni diyenlerde olur.

Evet hanımlar iğne oyası yazma modelleri paylaşmaya devam ediyorum. Bu sefer elimdeki en güzel iğne oyaları yazma modelleri ile karşınıza geldim.  Bu modeller elimde olan son yazma modelleri. İğne oyası yazma modelleri kültürümüzde büyük önem taşır. Bazen adı yazma olur, bazen tülbent olur, bazen yemeni derler ona, bazı yörelerde ise çember denir.yazma oyaları

Genç kızların çeyizlerini süsleyen bir birinden güzel el emeği göz nuru lifler, havlular, patikler ve diğer tüm eşyaların içerisinde iğne oyaları her zaman en gözdeleridir. İğne oyası yapan birine göre tığ işleri oldukça kolay gelir.

Sizlere daha önce yine buradan iğne oyası havlu kenarı çalışmamı paylaşmıştım. İsteyen buraya tıklayarak bakabilir. Yine daha önce iğne oyası yazma modelleri adıyla yapmış olduğum yazma modellerini paylaşmıştım, dileyen bakabilir.kolay iğne oyası modelleri

 

Aslen dinimizin emri olan örtünme emrinin kültürümüzde karşılık bulmuş halidir bana göre. Kültürümüzde bundan dolayı yazma, tülbent modellerinin yeri başkadır özellikle ev hanımlarının tercihidir. Sebebine gelirsek işe bunu şöyle açıklayabiliriz.

Yazmalar eşarplara göre çok ucuzdur. Normal bir eşarp 15-20 TL iken ipek eşarplar markasına modeline göre 50-200 TL arası fiyatları bulabilirken. Yazma, tülbentler ise 5-6 TL fiyatlarında. İşte hanımlar bu noktada bu rengârenk çeşit çeşit yazma modellerini alıyorlar ve bir birinden harika iğne oyası ve tığ oyası işleri ile bu yazma modelleri süper süslü hale getiriyorlar. Ev halinde komşuya giderken bunları örtüyorlar.yazma kenarı modelleri

Normalde bir çok kadın yazma oyalarını tığ işi ile yapar çünkü tığ işi kolaydır çabucak yapılır fakat iğne oyası zordur ama çok zariftir.

Bir önceki konuda sizler yine kendi ele emeğim olan İğne Oyası Havlu Kenarı modellerimi paylaşmıştım. Bu konuda da söylemiştim iğne oyası çok sevdiğim bir örgü alanı çünkü yapımı zevkli ve zor ve netice çok zarif olur. Bana göre de genç hanımın her yerinden zarafet akmalıdır.yazma iğne oyaları

Gelelim sadedimize hanımlar ben bu iğne oyası yazma modellerini severek yaptım. Bazen görürsem güzel hoş bir yazma alıyorum ve ona uygun güzel bir iğne oyası yapıyorum. İğne oyasını çok sevdiğimi biliyorsunuz size bir şey daha söyleyeyim. Benim çok sevdiğim canım ablam var ve adı da Oya. Güzel bir tavafuktu paylaşayım dedim sizinle.

Sitemizi takip etmeyi unutmayın her gün yeni konular paylaşmaya devam edeceğim. konuların hepsi bana ait olmayabilir ama her biri sizlere ve bana fikir veren modeller yapılış konuları videolu veya resimli anlatım konuları olacaktır.

Galeride resimlere bakmak için solda en üstteki resmi tıklayın ve sırayla resimlere bakabilirsiniz.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. ayşe dedi ki:

    iğne oyalarını siparişle yapıyormusunuz ve fiyat yazabılırmisiniz

    1. Pınar GÜLER dedi ki:

      Modeline göre 25-35 arası değişmektedir.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sunucu Seo ve Site Optimizasyonu Geliyoo E-Ticaret Sitesi E Ticaret Tarafından sağlanmaktadır.