Ahşap Oymacılığı


Merhaba sevgili Elsanatlarivehobi.com takipçileri. Sizlere bugün yeni bir konu hakkında yazmak istiyorum. Konumuz ahşap oymacılığı hakkında olacaktır. Ahşap oymacılığı nedir, ahşap oyma sanatı ne kadar eskidir ve neden bu kadar önemlidir. Bu gibi soruların cevabını azda olsa bu yazımda biraz verip ilerideki yazacağım yazılarda daha geniş bilgilerde vereceğim inşallah.   Ahşap oyma sanatı denince akla gelen ilk ahşap yani ilk ağaç elbette ceviz ağacı. Çünkü ceviz ağacı kolay işlenen desenli ayrıca sert bir ağaçtır. Ahşap oyma ustaları ceviz ağacına kolaylıkla şekil verebilirler. Vernik ve ciladan sonrada tüm güzel desenleri ortaya çıkar ve oldukça sert durur. Bundan dolayı eskiden çeyiz sandıkları cevizden oyma sandıkları yapılırdı. Her bir şeyde ayrı bir güzellik ayrı bir sanat yatardı.oyma çeyiz sandığı

Ahşap oymacılığı çok eskilere dayanan bir sanat. Ülkemizde en çok Kahramanmaraş  ahşap oymacılığı, Kahramanmaraş  ceviz oyma sanatı olarak bilinmektedir. Elbette ülkemizdeki ahşap oyma sanatı Kahramanmaraş   ceviz oymacılığından ibaret değildir. Akdeniz ahşap oymacılığı da vardır. Ve bir çok yörede bu eski sanat dalı vardır.

Yalnız gelişen hızlı teknoloji ve insanların sanata ve ahşap ürünlere daha az önem vermesinden dolayı ustaların azalması ile yok olmaya yüz tutmuştur. Ancak son dönemde yapılan çalışmalarla bu meslek yeni nesillere aktarılmaya çalışılmaktadır. Sizlere aşağıya Kahramanmaraş ahşap oyma sanatını canlı tutmak için yapılan çok güzel bir projenin belgeselini paylaşacağım. İsteyen bakabilir.

Bir Usta Bin Usta – Kahramanmaraş Ahşap Oyma

Ahşap oyma denince akla gelen ilk alet ıskarpela. evet söylenişi bana çok hoş gelen bu alet ahpa oymacılığı sanatının en önemli aleti denebilir. Ucu ihtiyaçlara göre değişik şekillerde hazırlanmış kesme yontma ve kakma işlemleri için kullanılan kesici aletlere iskarpela denmektedir. Eşimin bir arkadaşı hobi olsun diye gravür seti aldı internetten ve evinden küçük ahşap oyma işleri yapmak istiyor. Kendi eşi benim arkadaşım olur oda ebru hocası. İnşallah bir gün onun ebru eserlerini buradan sizlere tanıtmak istiyorum.

Sizlere bu konunun devamında Türkiye den ve dünyadan ahşap oyma sanatı alanında başarılı çalışmaları paylaşmak istiyorum. Galerimize alt taraftan bakabilirsiniz.

Ahşap oymacılığı sanatı alanında güzel çalışma örnekleri.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sunucu Seo ve Site Optimizasyonu Geliyoo E-Ticaret Sitesi E Ticaret Tarafından sağlanmaktadır.