Tığ Oyası Yapımı Örnekleri – Oya Modelleri Ve Yapılışları


Herkese sevgiler selamlar… yine sizlerle birlikte olmanın heyecanı var içimde. Bu günkü paylaşım konumuz tığ oyası yapımı örnekleri dostlar.  Sizlere bol bol tığ oyası yapımı örnekleri paylaşmak istiyorum. Bundan önceki yazımızda hatırlarsanız oya modellerini tanıtmıştık ve şöyle bir cümle kurmuştum “bence bu işten anlamalı” işte şimdi de beni destekleyen tüm hanımlar için bu tığ oyası örnekleri ve yapılışları na dair bir takım görsel paylaşımlarda bulunuyorum.

Sizlere Tığ oya örnekleri ve yapılışları ile ilgili bir takım bilgiler aktaracağım. Aşağıdaki tabloda da gördüğünüz üzere tam olarak sekiz adet tığ oya örneği modeli ve yapılışlarına dair şematik görüntüler paylaşmış bulunuyorum. Buradaki amaç hem unutulmaya yüz tutmuş tığ oya modellerini tanıtmak hem de örgü işini, özellikle de tığ oyalardan hoşlanan ancak yapamayanların da bu harika oya modelleri ve yapılışları öğrenmelerini sağlamaktır.

tığ oya örnekleri ve yapılışları

tığ oya örnekleri ve yapılışları

Hanımlar, dilerseniz işe önce beğendiğiniz modelin seçimi ile başlayalım. Örneğin, ortadaki mavi renkli tığ oya yapımı; ne kadar da asil bir duruşu var öyle değil mi? bu model perde uçlarına, yatak çarşaflarına, yastıklarınızın kılıflarına vs.. daha pek çok eşyalarınızda kullanabileceğiniz oldukça hoş bir model. Bu modeli eli tığ tutan her kadın yapabilir diye tahmin ediyorum.

Hatırlıyorum da küçükken annem bize tığ kullanmayı öğretirken kısa kısa zincirler çektirerek başlatırdı. Şimdi bu modele bakınca o günlerim aklıma geldi. Modele dikkatlice bakarsanız bu iş için de önce zincir çekmek gerekiyor. Yani oldukça basit.

Genç kızlar burada paylaştığımız tığ oya örneklerinin yapılışları nı öğrendikten sonra örneğin yukarıda verdiğimiz mavi renkteki oya modeli ni aynı zamanda kılık kıyafetlerinde de farklı tasarımlarla kullanabileceklerdir. Bir kot pantolon kemeri olsun veya bir fular olsun gayet gösterişli şeyler ortaya koyabilirler. Denemeye değer diyorum. Yazımı okumaya devam edin.

tığ oya örnekleri ve yapılışları

tığ oya örnekleri ve yapılışları

Oya örneklerinden; kenar oyaları ve tığla yapılan oya modelleri nin nasıl yapıldığını artık daha rahat bir şekilde öğrenerek sizlerde evlerinizde veya şahsi eşyalarınız üzerine bu harika modelleri işleyebilirsiniz.

Tülbent oyaları ve yapılışları, havlu kenarı yapımı, tığ oya modelleri ve daha niceleri burada.. oya sanatı uçsuz bucaksız bir umman misali model tasarımında sınırlama yoktur. Burada önemli olan şey hayal gücü ve el becerisidir. Hayal gücü kısmına karışamam ancak tığ oyası modelleri ve yapılışlarına dair beceri kazanmanızı sağlayabilirim sanırım 🙂

 

Nasıl mı yapacağım? Aşağıdaki paylaşımlara dikkatlice bakarsanız anlarsınız canlarım. Model ile birlikte bir de yapılışlarına dair teknik şemalar belirttim. Bu görseller sayesinde beğendiğiniz modeli kolayca tasarlayabileceksiniz.

Diyeceksiniz ki öğrenip de ne yapayım ? Aman sakın böyle bir şey söylemeyin yoksa bütün uğraşlarım boşa gider maazallah, bakın kızlar, havlu kenarı oyaları ile havlularınızın olduğundan daha şık ve gösterişli görünmesini sağlayabilirsiniz. Tığla yapılan yazma oyaları ile yazma kullanan sevdiklerinizi sevindirebilirsiniz ya da kendiniz kullanmıyorsanız bile bu yazmaları boynunuza bir fular misali kullanabilirsiniz.

Veya başka bir örnek vereyim paylaşımdaki köşede beyaz renkte tığ ile yapılan oya işi tasarımı ile misafirlerinize ikram edeceğiniz çay, kahve tepsilerini süsleyebilirsiniz. Böylece sizin için “ne kadar da tertipli, düzenli ve bir o kadar da misafirperver” diyeceklerdir emin olun.

tığla yapılan oya örnekleri

tığla yapılan oya örnekleri

Aşağıda şekil şekil paylaştığımız bu tığ oyaları, kenar oyaları o kadar güzel anlatılmış ki bırakın oya işinden anlamayı örgü işinden zerre kadar anlamayan biri bile hemen modeli çıkarabilir. Ayrıca bu tarz örgü işleri inanılmaz eğlenceli bir iştir, deneyince sizde göreceksiniz işledikçe daha fazla model çıkararak farklı tasarımlar halinde kullanmak isteyeceksiniz. Adeta evinizi bir örgü cennetine çevirebilirsiniz.

Bakın mesela aşağıdaki şekiller içinde mavi renkli bir oya örneği bulunuyor. Bu oya örneği daha çok mutfak masası örtülerine yakışır diye düşünüyorum. Ya da beyaz renkte tişörtlerinizin omuzlarına, kollarına işlediğiniz takdirde bambaşka bir giysi ortaya koyabilirsiniz. Bir düşünsenize ne kadar da şık bir görünüm kazanırdı. Beyaz tişört kolları turkuaz mavisi oya işlemeleri ve altına da yine aynı tonlarda bir Jean olağan dışı. Hemen tasarlamalıyım…

Hanımlar bizleri takip etmeyi unutmayın sizlere her gün yeni konular paylaşmaya devam edeceğiz.

Tığ oyası yapımı örnekleri

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Sunucu Seo ve Site Optimizasyonu Geliyoo E-Ticaret Sitesi E Ticaret Tarafından sağlanmaktadır.